Fransa Turistik Vize

Fransa Turistik Vize

Fransa seyahatinden önce Bordo çipli (Normal) pasaport sahipleri Fransa’ya ziyaret etmeden önce Fransa Schengen vizesi almaları zorunludur. Diğer pasaport sahipleri Diplomatik (Siyah), Gri (Hizmet) ve Yeşil (Hususi) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Fransa ziyaretlerinden önce 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydı ile vize almadan Fransa seyahatlerinde vize işlemlerinden muaf olarak ziyaret edebilirler. Fransa Schengen vizesi olan kişiler seyahatlerine Fransa’dan başlamaları halinde diğer 26 Schengen ülkelerine ziyaret edebilirler.
Fransa Konsolosluğu şahsen yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir. Fransa kısa dönem ziyaret gerçekleştirecek başvuru sahiplerinin Fransa Konsolosluğu ya da Büyükelçilik tarafından yetkilendirilmiş akredite edilmiş seyahat acenteleri ile başvurularını gerçekleştirebilirler.
Fransa Schengen vize başvurusunda bulunacak kişilerin başvuru esnasında dikkat etmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Pasaportunuzun 10 yıl içerisin de çıkarılmış olması, Fransa vize başvurunuzda vizenizin basılabilmesi için en az 2 boş sayfa bulunması, Fransa vize başvurunuzdan sonra vize bitiş tarihinden sonra 3 ay geçerliliği bulunması, tahribat olmaması (Yırtılmış, kopmuş ve deforme olmuş olmaması) gerekmektedir.

Fransa Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Fransa Turist vizesi için başvuru esnasında, Başvuran kişinin mesleki durumlarına göre vize evrak listesi değişiklik gösterebilmektedir. Başvuru esnasında ziyaret amacınıza göre, uygun olan vize türünü seçerek uygun evrak listesi hazırlayarak başvurmanız Fransa vize sürecinizin olumlu sonuçlanması adına önem teşkil etmektedir.

Standart vize başvurusu

 • Pasaport : Fransa vize başvurusunda bulunurken pasaport ’un son 10 yıl içinde alınmış olması, En az 2 boş sayfa bulunması ve vize bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği bulunması gerekmektedir.
 • Fransa Schengen vize başvuru formu : Fransa Schengen vize başvuru formu doldurulurken, Başvuru formunda bulunan alanların eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulması gerekmektedir. Vize başvuru formunda Evlenerek ismi soyadı değişen bayanların kızlık soy adlarını doldurulması zorunluluk haline getirilmiştir.
 • Biometrik Fotoğraf : Fransa vize başvuru esnasında Yeni çekilmiş ve Biyometrik kriterlere uygun 35x45 mm ölçülerinde vesikalık fotoğraf (Herhangi bir rötüş ve leke bulunmayan)
 • Banka Hesap Dökümü : Fransa vize başvuru esnasında Son 15 gün içerisinde alınmış ve son 3 ay hesap hareket dökümü ile seyahat ve konaklama süresi içerisinde yeterli miktarda olacak şekilde para miktarı
 • Maaş bordrosu : Fransa vize başvuru esnasında Son 3 aya ait ıslak imzalı ve kaşeli, Maaş tutarını belirten maaş bordosu
 • Seyahat Sağlık Sigortası : Fransa seyahat süresini kapsayacak 30.000 Euro teminatlı Yurt dışı seyahat sağlık sigortası poliçenizin orijinali, ıslak imzalı ve kaşeli gerekmektedir.
 • Renkli taranmış nüfus cüzdanı : Fransa konsolosluğu 5 Kasım 2021 tarihinden itibaren renkli taranmış nüfus cüzdan resmini istemeye başlamıştır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği : Aile ve Adres bilgileri içeren Evli bayanların kızlık soy adlarının yazdığı tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

SGK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar:

 • Banka Hesap Dökümü : Son 3 içerisinde alınmış hesap dokümanı sunulmalıdır. Fransa vize başvuru tarihinden 10 gün içerisinde temin edilebilir.
 • İşveren Yazısı : Dilekçede seyahat edeceğiniz tarihler arasında izinli olduğunuzu bildiren ıslak imzalı ve kaşeli olarak Fransa konsolosluğuna sunulmalıdır.
 • SGK Hizmet Dökümü : Fransa konsolosluğu SGK veya E-Devlet üzerinden alınmış SGK hizmet dökümünüzü detaylı olarak ve tüm sigorta geçmişinizi belirten hizmet dökümü.
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi : Çalışmakta olduğunuz şirketinizden elde edeceğiniz işe giriş bildirgesinin fotokopisi sunmalısınız.
 • Maaş Bordroları : Son 3 aya ait ıslak imzalı ve kaşeli maaş bordrosu.
 • Faaliyet Belgesi/Ticaret Odası Sicil Kayıt Sureti : Çalıştığınız firmanın faaliyetine göre temin edilecek firma faaliyet belgesinin son 6 ay içerisinde alınmış belgesi.
 • Ticaret Sicil Gazetesi : Ticari sicil gazetesi yayınlanmış firma bilgilerini ve faaliyet belgesi
 • Güncel Vergi Levhası : Çalıştığınız iş yerine ait son yıla ait güncel vergi levhası fotokopisi ibraz etmeniz istenecektir.

Sözleşmeli Çalışanlar:

 • İş Sözleşmesi : SGK kaydı ile çalışmıyorsanız çalıştığınız firma ile imzaladığınız noter onaylı iş sözleşmesi.
 • Şirket Sahipleri:
 • Banka Hesap Dökümü : Son 3 ay içerisinde Şirket ve şahsi hesap cüzdan dökümü ile son 10 gün içerisinde alınmış olması yeterli olacaktır.
 • Faaliyet Belgesi/ Ticaret Odası Sicil Kaydı Sureti : Çalıştığınız firmaya ait son 6 aydan eski olmamak şartı ile şirket faaliyetini gösteren faaliyet belgesi.
 • Ticari Sicil Gazetesi : Firma unvanının ve müracaat sahibinin kurucu ya da ortak olduğu bilgisi yer alan ticari sicil gazete sureti ibraz edilmelidir.
 • Güncel Vergi Levhası : Başvurunuz ile birlikte Son yıla ait güncel vergi levhası fotokopisi.

18 yaş altındakiler:

 • Muvafakatname aslı ve fotokopisi : 18 yaşından küçük başvurularda hem anneden hem babadan  imzalı ve onaylı muvafakat name belgesi. Başvuru belgesi hem anne hem baba tarafından imzalanması gerekmektedir. 18 yaşından küçük 
 • Nüfus Kayıt Örneği Aslı : Fransa Konsolosluğu 18 yaşından küçük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için; Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ile birlikte mühürlü aslı sunulmalıdır. Öğrenciye sponsor olacak 1. dereceden akrabanın nüfus kayıt örneğinin akrabalık derecesi belirtilmelidir.

Öğrenciler:

 • Öğrenci Belgesi : Fransa konsolosluğu öğrencilerden öğrenim gördüğü okuldan alınmış öğrenci belgesinin aslını istemektedir.
 • Dilekçe : Dilekçede, başvuru sahiplerinin birinci derece yakını tarafından seyahat masraflarının karşılanacağını gösteren okunaklı, ıslak imzalı gidiş ve dönüş tarihleri yazan dilekçe ile birlikte başvurularını yapmalarını istemektedir.

Emekliler:

 • Banka Dökümü : Son 3 ay içerisinde olacak şekilde emekli banka hesap cüzdanı ibraz edilmesini istemektedir.
 • Emeklilik Belgesi : E-devlet ya da SGK dan temin edilmiş emekli olduğunu kanıtlayan belge sunulmasını istemektedir.
 • Emekli Maaş Dökümü : Fransa konsolosluğu son 3 ay kapsayacak şekilde ve minimum 5000,00 TL bakiye olacak şekilde hesap dökümü istemektedir. (Son 3 aylık, kaşeli-imzalı ve banka imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.)

Freelancerlar:

 • Banka Dökümü : Banka hesap cüzdanı son 3 ayı kapsayacak şekilde imzalı kaşeli ve banka imza sirküleri ile birlikte sunulmasını istemektedir.
 • Oda Kayıt Belgesi : Hangi odaya kayıtlı ise oradan alınmış oda kayıt belgesinin aslı ve fotokopisi ile birlikte başvurmasını istenmektedir.
 • Güncel Vergi Levhası : Güncel ve son yıla ait vergi lehvası ibrazı istenmektedir.

Çiftçiler;

Fransa vizesi için başvuran Çiftçinin bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçilik belgesi.

Fransa Turistik Vize Kaç Günde Sonuçlanır

Fransa vizesi Fransa konsoloslukları, Fransa ve Türkiye Cumhuriyeti resmi tatilleri dışında vize sonuçlanması süresi, her hangi bir aksilik ve ek evrak talep etmediği zamanlarda 4 ile 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Seyahat tarihinizden en geç 30 gün öncesinden vize başvurunuz yapmanız ve vizeniz seyahatinize 15 gün kala sonuçlanması sonraki süreçte gecikme ve zarara uğramamanız için önemlidir. Türkiye’de oturum sahibi sahip yabancı vatandaşların vize süresi daha uzun sürebilmektedir.Fransa Turistik vizesi ilgili gerekli bilgileri Buradan detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Fransa Turistik Vize Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fransa konsolosluğu ibrazı zorunlu olan şirket evraklarınızı, dilekçenizi ve özel durumlarınızı ve ileri tarihli seyahatlerinizi, uçuş bilgilerinizi belirtmeyi unutmayın
Daha önceden alınmış eski ve süresi geçmiş pasaportunuz varsa sunmayı unutmayın.
Fransa konsolosluğuna sunacağınız tüm evrakların güncel tarihli olasına dikkat ediniz.
Fransa konsolosluğuna vize başvurusu yaparken daha önceden almış olduğunuz Schengen vizeleriniz varsa ya da diğer ülkelerden almış olduğunuz vizeler varsa İngiltere, ABD, Japonya yada Yeni Zelanda gibi vizelerinizi de ibraz etmeniz gerekmektedir.
Fransa vize başvurusu sırasında eksik ve hatalı evrak ibrazınız zaman kaybı yaşamanıza, Seyahat tarihlerinizin ertelemenize veya iptal etmenize sebep olacağından evraklarınızı hazırlarken dikkat etmeniz gerekmektedir.

Duyurular

Fransa Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren Fransa temsilcilikleri Türkiye ve Fransa’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine ara vere...
2020-12-29 14:19:52

Fransa Konsolosluğu ve Fransa vize sonuçları hakkında bilgilendirme

Fransa İstanbul Başkonsolosluk Vize bölümü yapılacak olan kısa süreli Schengen vize başvurularını geçerli gördüğü durumlarda 3 iş g...
2020-12-29 14:18:46

Fransa'ya 48 saatte express vize

Fransa Konsolosluğu Türkiye, Endonezya ve Singapur vatandaşlarına 48 saatte express vize verilmesine ilişkin uygulama için çalışmaya başlad...
2020-12-29 14:16:40
Tüm Duyurular
Turistik Vize