Fransa'da Oturum İzni

Fransa Uzun Süreli Vize/Oturum İzni

Uzun süreli vize, yalnızca OFII tarafından onaylandığında oturum izni olarak kabul edilmektedir. Fransa’da uzun süreli vize için pasaport üzerindeki Fransa’ya giriş tarihinin yer aldığı kaşenin sınır polisi tarafından basılmış olması; diğer bir Schengen ülkesi üzerinden transit geçiş yapılıyorsa, bu kaşe geçiş yapılan ülkenin sınır polisi tarafından işlenmiş olması gerekmektedir. Kaşenin basılma tarihinden beş gün sonra Fransa topraklarına giriş yapılacağı varsayılır.

Fransa’daki ikamet kaydı

Fransa’ya giriş yapan kişi oturum izni için en kısa zamanda vize ile birlikte temin edilen  “demande d’attestation OFII” (OFII belgesi talebi) formunu, Fransa’ya geliş tarihini, Fransa’daki iletişim bilgilerini ve pasaporta işlenen vize numarası ile doldurulmalı; doldurulan formun Fransa’daki ikamet adresinden Fransa Göç ve Entegrasyon Ofis Müdürlüğü OFII’ye göndermelidir (postanın iadeli taahhütlü olması tavsiye edilir).

Postayla gönderilen bu forma pasaportun üzerinde kimliğe dair bilgilerin, sınır polisi tarafından vurulan, Fransa’ya giriş tarihini içeren damganın bulunduğu sayfa ile Fransa vizesinin bulunduğu sayfanın da eklenmesi gerekmektedir. Bu sürecin sonrasında OFII tarafından gönderilen geçici belgeyle Fransa’da bulunulan sürenin yasal olduğunun göstergesidir. Fransa’ya giriş tarihini takiben üç ay içinde dosyayı tamamlamak ve tıbbi muayene ve/veya karşılama ziyareti için OFII tarafından çağırılmaktadır. OFII’ye oturum izni için başvuruda bulunurken aşağıdaki belgeleri yanında bulundurması gerekmektedir:

  • Pasaport
  • Önden, baş açık vesikalık bir fotoğrafın
  • Fransa’da ikamet edilen adrese ait belge (kira sözleşmesi, elektrik, su faturası)
  • Tıbbi belge
  • OFII’ye verilmesi gereken vergiler tutarı

Bu prosedürler tamamlandığında Fransa’da uzun süreli vize geçerlilik süresi boyunca Fransa’da yasal olarak ikamet hakkı tanınır. Formalitelerin tamamlanması 1 ayı bulmakta, prosedürlere bağlı olarak da uzamaktadır. Tüm oturma izni prosedürlerinin tamamlanması 3 ayı geçerse kişi Fransa'daki ikametinin yasal iznini kaybeder,  dolayısıyla Fransa uzun süreli vize sahibi kişinin Fransa’ya giriş yaptıktan kısa süre sonra  oturum izni işlemlerine başlaması yararına olacaktır. 

Oturma İzninin Yenilenmesi

Uzun süreli Fransa vizesinin bitiminden önceki ay içinde oturma izninizin yenilenmesi için Fransa’daki ikamet adresinin bağlı bulunduğu valiliğe giderek oturum kartı talebinde bulunulmalıdır. Fransa’dan Schengen bölgesindeki bir bölgeye veya Türkiye’ye kısa süreli seyahat planlanıyorsa, OFII pulunun vizenin karşısındaki bölümde yer aldığına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde ilgili konsolosluk yetkilisi nezdinde bir dönüş vizesi talep eder ve mevcut izinle kişinin Fransa’ya girişine izin verilmez. 

Duyurular

Fransa Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren Fransa temsilcilikleri Türkiye ve Fransa’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine ara vere...
2020-12-29 14:19:52

Fransa Konsolosluğu ve Fransa vize sonuçları hakkında bilgilendirme

Fransa İstanbul Başkonsolosluk Vize bölümü yapılacak olan kısa süreli Schengen vize başvurularını geçerli gördüğü durumlarda 3 iş g...
2020-12-29 14:18:46

Fransa'ya 48 saatte express vize

Fransa Konsolosluğu Türkiye, Endonezya ve Singapur vatandaşlarına 48 saatte express vize verilmesine ilişkin uygulama için çalışmaya başlad...
2020-12-29 14:16:40
Tüm Duyurular
Fransa'da Oturum İzni