Fransa İstanbul Başkonsolosluğu

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu

İstanbul ve başka görev alanlarında ikamet eden ve Fransa vize başvurusunda bulunacak kişilerin konsolosluk ve vize işlemlerinin yürütüldüğü merciidir. Fransa için vize başvurusu yapacak Fransa Turistik vizesi, Fransa Ticari vizesi, Fransa Aile ve arkadaş ziyaret vizesi, Fransa öğrenci vizesi ve Fransa Sportif faaliyet vize başvurarak seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Yada Türkiye’de hala oturmakta olup ve Türkiye'de oturum izni sahibi 3. ülke vatandaşlarının Fransa kısa süreli vize ve Fransa uzun süreli vize işlemleri için karar yetkisi Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’ndadır.  Türkiye'de ikamet eden Fransa vatandaşlarının bürokratik işlemlerinde destek veren bir kurumdur.

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Ulaşımı Nasıl Sağlanır?

Türkiye’de bulunan 2 temsilcilikten biri olan Fransa İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul Avrupa yakasında bulunan Beyoğlu semtindedir, Yenikapı-Hacıosman metro hattı üzerinde bulunan Taksim durağından kolaylıkla ulaşılmaktadır.

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Görev Alanı Hangi İlleri Kapsar?

Tekirdağ, Balıkesir, Çanakkale, Bursa, Edirne, Kocaeli, İstanbul, Kırklareli, Yalova illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu diğer ülke vatandaşları, Fransa konsolosluk işlemlerini Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’nda yapabilirler.

İstanbul Fransa Konsolosluğu Vize Başvurusu

Fransa İstanbul Konsolosluğu istisnai durumlar hariç vize başvurularını Fransa İstanbul konsolosluğu ve Fransa Ankara büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş vize merkezleri tarafından yapılmaktadır.
Fransa oturum vizesi ve Fransa uzun süreli vize başvurularında Fransa İstanbul konsolosluğuna ve Fransa büyükelçiliğine kişiler şahsen başvuru yapabilirler. Fransa konsolosluğu tarafından yetki verilmiş aracı vize firmaları Fransa Schengen turistik vize, Fransa Ticari vize, Fransa transit vize ve Fransa aile ziyaret vizesi ile ilgili vize başvurularını yapabilmektedir.
 
Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliğine vize başvuruları aracı kurumlara yapılmışsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi sadece Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliğine aittir.

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

Fransa vizesi için Fransa Konsolosluğuna başvuruda bulunacak kişiler Fransızca ya da İngilizce doldurulmuş başvuru formunu doldurması gerekmektedir.

Fransa Konsolosluğu Vize Reddi

Fransa Seyahat edecek kişiler vize başvurularını Fransa konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından istenen koşullar yerine getirilmediği zaman ret ile sonuçlanır. Fransa konsolosluğuna başvuru esnasında eksik, sahte, aslına uygun hazırlanmayan dosyalarda, seyahat amacını uygun vize türü seçilmediğinde ve vize bitiş tarihinde geri döneceğini kanıtlayamadığı durumda vize ret edilebilir.

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

Fransa Konsolosluğu İstanbul, faaliyet gösterdiği alana yakın bölgelerde ki kişilerin ikamet ettiği bölge dahilinde bulunan illerde ikamet ediyorlar ise, Edirne, Düzce, İzmir, İstanbul, Kocaeli, Kütahya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Kırklareli, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Yalova ve Uşak illerinde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Fransa Konsolosluğu’na başvuru yapabilirler.

Fransa İstanbul Başkonsolosu

Fransa İstanbul Başkonsolosu, 1977 doğumlu Bertrand Buchwalter’dır. 2000-2001 yılları arasında İstanbul’da askeri görevini tamamladıktan sonra 2002-2005 yılları arasında görev yapmak üzere Fransa Dışişleri Bakanlığı’nda Kafkas ve Orta Asya Daire Başkanlığı görevine atanmıştır. 2005 yılında Fransa Ankara Büyükelçiliği’nde Başkatiplik görevini 2009 yılına kadar sürdürmüştür. İkinci kez Türkiye’de tamamladığı görevinin ardından Fransa Washington Büyükelçiliğinde Başkatiplik görevine atanmıştır. 
Sonraki yıllarda Fransa Devleti adına Avrupa Birliği’nin çeşitli Fransa temsilciliklerini yapmıştır. Eylül 2021 yılının Eylül ayından itibari ile Fransa İstanbul Başkonsolosluğu görevine getirilmiş halen bu görevi yürütmektedir. 

Fransa 2023 Yılı Resmi Tatil Günleri

ile belirtilen günler Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günleri iken diğer günler Fransa’nın ulusal resmi tatil günleridir.
 
 • 1 Ocak Yeni Yıl Tatili
 • 9 Fransa'da Paskalya Tatili
 • 21-23 Nisan Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 01 Mayıs İşçi Bayramı
 • 09 Mayıs Fransa'da II. Dünya Savaşı Zafer Günü Tatili
 • 18 Mayıs Fransa'da "Ascension" Tatili
 • 5 Haziran Fransa'da "Pentecôte" Tatili
 • 14 Temmuz Fransız Milli Bayramı
 • 15 Temmuz Milli İrade Bayramı
 • 29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
 • 15 Ağustos Fransa'da "Assomption" Tatili
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 1 Kasım Fransa'da "Toussaint" Tatili
 • 11 Kasım Fransa'da 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü Tatili
 • 25 Aralık Fransa'da Noel Tatili

Fransa’da Yatırım

Avrupa Birliği’nin kurucu ülkelerinden biri olan Fransa, yabancı yatırımcıların ülkedeki yatırımlarını destekler. Yabancı yatırımcılar için Fransa’nın bir cazibe merkezi olmasının nedenleri arasında;
 
 • Avrupa’nın merkezinde canlı bir Pazar olması
 • Yüksek nitelikli insan kaynaklarına sahip olması
 • Ar-Ge’ye yoğun yatırım yapması
 • Girişimciler için dünyanın en büyük kuluçka merkezine sahip olması
 • Eğitim, Sağlık, Konaklama, Ulaşım gibi güçlü altyapıya sahip olması

Fransa Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri Nelerdir?

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Adres: İstiklal Caddesi, No:8 80090 Taksim / Beyoğlu / İSTANBUL
E-Mail: mail@consulfrance-istanbul.org

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

Hafta içi her gün 9:00-13:00 ve 14:30-17:00 saatleri arasında konsolosluk hizmeti vermektedir.
Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Pasaport Teslim Saatleri Nedir?
 
Hafta içi her gün 11.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
 

Duyurular

Fransa Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren Fransa temsilcilikleri Türkiye ve Fransa’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine ara vere...
2020-12-29 14:19:52

Fransa Konsolosluğu ve Fransa vize sonuçları hakkında bilgilendirme

Fransa İstanbul Başkonsolosluk Vize bölümü yapılacak olan kısa süreli Schengen vize başvurularını geçerli gördüğü durumlarda 3 iş g...
2020-12-29 14:18:46

Fransa'ya 48 saatte express vize

Fransa Konsolosluğu Türkiye, Endonezya ve Singapur vatandaşlarına 48 saatte express vize verilmesine ilişkin uygulama için çalışmaya başlad...
2020-12-29 14:16:40
Tüm Duyurular
İstanbul Başkonsolosluğu