Fransa Transit Vizesi

Fransa Transit Vizesi Nedir?

Aktarmalı uçuşlar genellikle daha uygun fiyatlı olduğu için tercih edilmektedir. Fransa aktarmalı uçuş gerçekleştirecek kişi, Fransa Konsolosluğu’nun asıl seyahat amacını oluşturan ülke için transit vize isteyip istemediği kontrol etmelidir. 5 Nisan 2010 tarihinden itibaren Schengen konvansiyonu ülkelerinden biri tarafından düzenlenmiş ve geçerliliği olan uzun süreli vize sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, diğer Schengen bölgesi üyesi ülkelerin topraklarında serbest dolaşım hakkına sahiptir. Havayoluyla seyahat eden T.C. vatandaşlarının Schengen bölgesine ilk girişlerini vize aldıkları Schengen üyesi ülkeden yapmalarına yerel makamlarda dikkat edilmektedir. Fransa’dan transit vize alacak Umuma Mahsus Pasaport hamili T.C. vatandaşları tarafından, Fransa vizesi başvurusunda bulunurken, Fransa vizesi için gerekli belgeler sunulmalıdır. Fransa Konsolosluğu tarafından belirlenmiş, bu belgelerin güncel olmasına dikkat edilmelidir. Bazı evrakların orijinal olma mecburiyeti vardır.

Fransa Transit Vize Gerekli Belgeler Nelerdir?

1. Vize basvuru formu
2. Pasaport
3. İki adet biometrik fotoğraf
4. Fransa Konsolosluğuna hitaben vize talep dilekçesi
5. Uçak rezervasyonu
6. Gideceğiniz ülkeye ait oturma müsadesi veya gideceğiniz ülkeye giriş izni veren belgeler
7. Kimlik fotokopisi
8. Seyahat sağlık sigortası

* Fransa Konsolosluğuna yapacağınız vize başvurularında Ulaşım aracı ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeleri (gidiş-dönüş uçak/tren/otobüs bilet rezervasyonu.) sunmanız gerekmektedir. (Fransa Konsolosluğu orjinal bilet talep edilebilir)

* Fransa Konsolosluğuna transit vize başvurusu için sunulacak olan tüm belgelerin güncel olduğundan emin olunması gerekir. 

* Fransa transit vizesi başvurunuz sırasında ya da sonrasında bu web sitesinde belirtilen belgelere ek olarak Fransa Konsolosluğu ek belge talebinde bulunabilir.

*Fransa'ya seyahatinizi araba ile yapacaksanız Fransa vizesi başvurunuz sırasında arabanızın ruhsatını ve ehliyetinizi evraklarınızla birlikte sunmanız gerekmektedir. Yeşil sigorta yaptırmanız zorunludur. Eğer 3.  şahsa ait araba ile seyahat edecekseniz araba sahibinden yetki yazısı almanız gerekmektedir.

Duyurular

Fransa Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren Fransa temsilcilikleri Türkiye ve Fransa’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine ara vere...
2020-12-29 14:19:52

Fransa Konsolosluğu ve Fransa vize sonuçları hakkında bilgilendirme

Fransa İstanbul Başkonsolosluk Vize bölümü yapılacak olan kısa süreli Schengen vize başvurularını geçerli gördüğü durumlarda 3 iş g...
2020-12-29 14:18:46

Fransa'ya 48 saatte express vize

Fransa Konsolosluğu Türkiye, Endonezya ve Singapur vatandaşlarına 48 saatte express vize verilmesine ilişkin uygulama için çalışmaya başlad...
2020-12-29 14:16:40
Tüm Duyurular
Transit Vize