Fransa Vatandaşlık

Fransa Vatandaşlık

Güçlü ekonomisiyle ve yaşam standartlarıyla gelişmiş ülkeler listesinde yer alan ve Schengen bölgesi ülkelerinden biri olan Fransa, en çok göç alan ülkelerden biridir. Fransa’da çok sayıda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yaşamaktadır. Fransa'da master öğrenimini tamamlayan kişiler Fransa daimi oturum izni için başvuru yapabilirler. Fransa en imtiyazlı vatandaşlık talebi değerlendirmesini 2 yıl ve 2 yıldan daha uzun bir süredir Fransa'da öğrenim görmekte olanlar için yapmaktadır. Uyum süreci kapsamında Fransa vatandaşlığına geçmek isteyenler için 5 sene Fransa’da yaşamış ve çalışmış olmak şartı aranmaktadır, fakat en zor vatandaşlık hakkı uyum süreci kapsamında Fransa vatandaşlığına geçmek isteyenlere tanınmaktadır. 

Her durumda Fransız vatandaşlığına başvurabilmenin yolu ilk olarak oturma iznine sahip olmaktan geçmektedir. Fransa vatandaşlığına başvuracak kişinin yasal olarak Fransa oturum izni ve oturum kartına sahip olması gerekmektedir. Ayrıca 18 yaşından büyük olmak, sabıkasız olmak ve iyi derecede Fransızca bilindiğine dair dil sertifikasına sahip olmak her tip vatandaşlık talebi için ön koşuldur. 

Fransa, gerekli şartlar sağlandığında çifte vatandaşlık hakkı tanıyan Avrupa ülkelerinden biridir. Türkiye de çifte vatandaşlık hakkı tanıdığı için hem Türk hem de Fransa vatandaşı olabilmek yasal olarak mümkündür, fakat Fransa vatandaşlığı talebinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının aynı zamanda Türk vatandaşlıklarını koruyabilmeleri için Türkiye Konsolosluklarına beyanda bulunmaları, izin almaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık şartlarına göre gerekli kurumlardan izin alınmadan ve Fransız vatandaşlığına geçme gerekçeleri belirtilmeden Fransa vatandaşlığına geçenlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlıkları iptal olabilmektedir. Fransız vatandaşlığı hakkını elde etmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çifte vatandaş olmak istiyorlarsa, vatandaşlık durumlarını Türkiye Başkonsolosluğuna da beyan etmeleri gerekmektedir.

Evlilik Yoluyla Fransa Vatandaşlığı

Evlilik yoluyla da Fransa vatandaşlığına geçilebilmektedir. Fransa vatandaşıyla en az 4 yıl evliliği bulunanlar, gerekli koşulları sağlamaları halinde Fransa vatandaşlığı başvurusunda bulunabilmektedir. Vatandaşlığa başvuran kişinin durumuna göre evlilik tarihinden 4 ya da 5 yıl kadar kesintisiz olarak Fransa’da ikamet etmiş olması ve Fransa toplumuna ve kültürüne uyumlu olması şartı aranmaktadır. 4 yıllık evliliği süresince kişinin yasal yollarla Fransa’da ikamet ediyor olması gerekmektedir. Kişinin evlilik yoluyla Fransız vatandaşlığına geçebilmesi için Fransa yetkililerine evliliğin formalite olarak gerçekleştirilmediğini ispatlaması gerekebilir.

Evlilik yoluyla Fransa vatandaşlığına geçebilmek için oturum kartı, pasaportla ve Fransız vatandaşı olan eşin kimliğiyle birlikte Fransız Konsolosluğu’na vatandaşlık başvurusu yapılması gerekmektedir. Bunun dışında kişi, Türkiye vatandaşlığını kaybetmemek için de çeşitli işlemleri yerine getirmekle mükelleftir. Çifte Vatandaşlık için Türkiye Başkonsolosluğu'ndan yürütülmesi gereken prosedürler aşağıda listelenmiştir;

Çifte Vatandaşlık İçin Gerekli Belgeler

 1. Türkiye Başkonsolosluğu’ndan temin edilecek Vat-12 formunun doldurulması
 2. Nüfus Cüzdanının aslı ve 2 adet önlü-arkalı fotokopisi
 3. Fransız Kimlik kartının aslı ve 2 adet önlü-arkalı fotokopisi
 4. Acte de naissance copie integrale (aslı ve 2 fotokopisi) (Fransız vatandaşlığı alınması sırasında isim değişikliği yapılmışsa, bu belgenin  Başkonsolosluğumuza kayıtlı yeminli tercüman tarafından çevirisi gerekmektedir. Tercümenin Türkiye Başkonsolosluğu’nda yapılmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Diğer bir yol da;
 5.  Fransız Vatandaşlık Belgesinin aslı ve 2 adet fotokopisi (Decret de Naturalisation) (isim değişikliği varsa üzerinde belirtilmiş olması gerekir.

Türkiye Başkonsolosluğu İçin Çifte Vatandaşlık Başvuru Formu (Vat-12) İçin Tıklayınız. 

Çifte Vatandaşlık İçin Nüfus Kayıt Belgeleri

Doğum kayıt örneği (acte de naissance), evlilik kayıt örneği (acte de marriage) veya aile toplum kağıdı almak üzere aşağıdaki evrakları gönderilmelidir. "Vatandaşlık Servisi" ibaresiyle postayla Türkiye Başkonsolosluğuna gönderilmelidir.

 • -Nüfus cüzdanı fotokopisi (önlü-arkalı)
 • -Pasaport fotokopisi
 • -(varsa) Oturma kartınızın önlü-arkalı fotokopisi,
 • -Adres ve telefon bilgilerinizin kayıtlı olduğu dilekçe
 • -6 Euro’luk “mandat cash” 

Başvuru dilekçesinde "anne kızlık soyadı" belirtilmelidir.  Evli kadınların, evlilik öncesi "kızlık soyadı" bilgisinin de dilekçede yer alması gerekmektedir. Türkiye Başkonsolosluğu’na gönderilecek posta bedelinin “mandat cash” olarak gönderilmesi gerekmektedir. Konsolosluk nakit veya çek kabul etmemektedir.

Dosya giderleri:

-11 Euro Fransız kimlik kartı tercüme bedeli

-18 Euro Tercüme tasdik bedeli

-8 Euro posta gideri

-2 Euro aile başvurularında (her çocuk için)

Çifte vatandaşlık işlemlerini posta ile yaptırmak için  belirtilen harç ve posta giderleri Türkiye Başkonsolosluğu'na "mandat compte" yöntemiyle gönderilmelidir. Çek ve nakit kabul edilmemektedir. Banque Postale’e ücretin ödenmesinin ardından doldurulmuş formun (formulaire) aslınının başvuru için gerekli diğer evraklarla birlikte Türkiye Başkonsolosluğu’na iletilmelidir.

 • “Mandat-compte” yoluyla ödeme için;
 • Banque Postale’den (La Poste), “Mandat-Compte SF 34”  formu talep edilmesi
 • Formun üzerine gerekli işlem ücretinin rakam ve yazı ile yazılması
 • “Bénéficiaire” kısmına “Consulat Général de Turquie à Paris”
 • “Numéro de compte” kısmına “65950R020” yazılması
 • “Correspondance” kısmına “vatandaşlık” yazılması gerekmektedir.

 

Duyurular

Fransa Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren Fransa temsilcilikleri Türkiye ve Fransa’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine ara vere...
2020-12-29 14:19:52

Fransa Konsolosluğu ve Fransa vize sonuçları hakkında bilgilendirme

Fransa İstanbul Başkonsolosluk Vize bölümü yapılacak olan kısa süreli Schengen vize başvurularını geçerli gördüğü durumlarda 3 iş g...
2020-12-29 14:18:46

Fransa'ya 48 saatte express vize

Fransa Konsolosluğu Türkiye, Endonezya ve Singapur vatandaşlarına 48 saatte express vize verilmesine ilişkin uygulama için çalışmaya başlad...
2020-12-29 14:16:40
Tüm Duyurular
Fransa Vatandaşlık