Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu

Fransa Fahri Konsolosluğu İskenderun

İskenderun Fransa Fahri Konsolosluğu, Fransa hükümeti Türkiye cumhuriyet sınırları içerisinde menfaatlerini korumak, Fransa tanıtımına katkıda bulunmak ve geliştirmektir. Fransa vatandaşı olup Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan tüzel kişilerin gerektiğinde konsolosluk himayesi sağlamak ve Büyükelçilik ve Başkonsolosluk tarafından yetkilendirildiği taktirde konsolosluk işlemlerini yürütmektir.
Türkiye’de ikamet edip yaşayan Fransa vatandaşlarının kimlik, pasaport, noter tasdik ile ilgili işlemlerini yapmaktadır. Fransa başkonsolosluk ve Büyükelçiliklerine bağlı olarak çalışan Fransa İskenderun Fahri konsolosluğunun vize süreçleri ilgili bir yetkisi bulunmamaktadır. 

Fransa İskenderun fahri konsolosluğu resmi tatil ve milli bayramlara göre çalışma saatleri farklılık göstermektedir. Fransa fahri konsolosluğunun Fransa vizesi verme yetkisi bulunmamaktadır. Fransa vize başvurularınızı vize merkezi ya da Fransa konsolosluğu aracılığı ile etkilendirilmiş firmalar üzerinden yürütebilirsiniz.

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu görev bölgeleri

Fransa İskenderun fahri konsolosluğu yetki alanı ikametgahı Hatay ili ve ilçeleri kapsamaktadır. Fransa Başkonsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği Türkiye’de kendi alanına dahil illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize süreçlerinde yetkilendirilmiştir. Fransa İskenderun fahri konsolosluğunun Turistik vize, Ticari vize, Aile birleşim vizesi, Aile ve arkadaş ziyaret vizesi, Transit vize, gemici vizesi, şoför vizesi vb. vizelerde kabul etme ve değerlendirme yetkisi, diğer Fahri konsolosluklarda olduğu gibi karar verme yetkisi bulunmamaktadır.

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Adres: Atatürk Bulvarı 73 Kordon Apt. 1 31 200-İskenderun Hatay
Telefon: (326) 613 81 90 
Faks: (326) 612 16 23

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

Hafta içi her gün 9:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi?

Hatay ve çevresinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Fransa vatandaşları ve Türkiye'de ikamet izni sahibi 3. ülke vatandaşları konsolosluk işlemlerini Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu’ndan yürütememektedir.

Fransa 2023 Yılı Resmi Tatil Günleri

Aşağıda yazılı olanlar Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günleri ve Fransa’nın ulusal resmi tatil günleridir. 

 • 1 Ocak Yeni Yıl Tatili
 • 9 Fransa'da Paskalya Tatili
 • 21-23 Nisan Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 01 Mayıs İşçi Bayramı
 • 09 Mayıs Fransa'da II. Dünya Savaşı Zafer Günü Tatili
 • 18 Mayıs Fransa'da "Ascension" Tatili
 • 5 Haziran Fransa'da "Pentecôte" Tatili
 • 14 Temmuz Fransız Milli Bayramı
 • 15 Temmuz Milli İrade Bayramı
 • 29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
 • 15 Ağustos Fransa'da "Assomption" Tatili
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 1 Kasım Fransa'da "Toussaint" Tatili
 • 11 Kasım Fransa'da 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü Tatili
 • 25 Aralık Fransa'da Noel Tatili

Fransa Vize Başvurusu

Fransa İskenderun fahri konsolosluğunun vize süreçlerinde yetki süresi yoktur. Fransa Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği vize süreçlerinde karar verme yetkisine sahiptir. Bu başvurular sadece Vize hizmeti veren merkezler tarafından kabul edilmektedir. Sadece oturum izni ve uzun süreli vize başvurularında şahsen başvuru kabul etmektedir.

Fransa Vize Reddi

Fransa vizesi için istenilen koşullar yerine getirilmediği taktirde Fransa Başkonsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği vizeniz ret ile sonuçlanabilir. Vize başvurunuzda sahte evrak sunduğunuzda, eksik beyan verildiğinde yada vize bitiş tarihinden sonra dönüş yapacağınızı kanıtlayamazsanız vize ret alabilirsiniz.

 

Duyurular

Fransa Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren Fransa temsilcilikleri Türkiye ve Fransa’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine ara vere...
2020-12-29 14:19:52

Fransa Konsolosluğu ve Fransa vize sonuçları hakkında bilgilendirme

Fransa İstanbul Başkonsolosluk Vize bölümü yapılacak olan kısa süreli Schengen vize başvurularını geçerli gördüğü durumlarda 3 iş g...
2020-12-29 14:18:46

Fransa'ya 48 saatte express vize

Fransa Konsolosluğu Türkiye, Endonezya ve Singapur vatandaşlarına 48 saatte express vize verilmesine ilişkin uygulama için çalışmaya başlad...
2020-12-29 14:16:40
Tüm Duyurular
İskenderun Fahri Konsolosluğu